Kõik postitused

Mis on spoon?

Eesti keele seletav sõnaraamat ütleb, et spoon on ühekihiline vineer ja vineer omakorda plaatjas puitmaterjal. Kõlab segaselt? Kergemini mõistetava definitsiooni annab Vikipeedia, kus seisab, et spoon on õhuke puiduleht.

Tõe huvides tuleb mainida, et spoon ei tähenda ilmtingimata puitu. Tarmeko LPD näiteks hetkel juurutab kivispooni kasutamist. Siinne artikkel räägib siiski puiduspoonist.

Spooni puhul ei ole tegemist kaasaegse leiutisega. Ajalugu näitab, et juba vanad egiptlased saagisid puidust õhukesi kihte. Võib tunduda üllatav, et spoon sündis paigas, kus ei ole suuri metsi, kuid just see ongi põhjus: puit oli Egiptuses haruldane ja seepärast pidid egiptlased olemasoleva puidu võimalikult ökonoomselt ära kasutama. Selleaegsed puutööoskused olid veel algelised, kuid sellest hoolimata oskasid inimesed puidu sisemise ilu esile tuua.

Kolm põhilist spoonitootmise meetodit on saagimine, koorimine (treimine) ja hööveldamine.

Läbi ajaloo on spooni enamasti tehtud käsitsi saagides, hiljem ketassaagidega. Nii saadi suhteliselt paks (3 mm) spoon. Ka tänapäeval toodetakse saetud spooni, kuid seda vaid väga kõvade puiduliikide puhul (nagu guajakipuu).

19. sajandil leiutati masinad spooni hööveldamiseks ja treimiseks. Spoonitreipinki on kirjeldatud ameeriklase John Dresseri patendikirjelduses 1840. aastal. Spoonihöövelmasin leiutati 1875. aastal. 

Tarmeko Spoon toodab treispooni. Selleks kasutatakse treipinki, kus pikk treinuga koorib spindlite[1) vahel pöörlevast pakust[2] õhukese kihi puitu, mis lõigatakse giljotiiniga vajaliku laiusega tükkideks. Treispooni eelis võrreldes höövelspooniga on spoonilehe laius. Treispooni kasutatakse näiteks vineeri tootmiseks.

Hööveldamismeetodil toodetakse spooni, mida kasutatakse dekoratiivsetel eesmärkidel. Höövelspooniga kaetakse näiteks puitplaate või mööblidetaile. Poolitatud ümarpakk või veerandik kinnitatakse liikuvale raamile. Paku pinna vastu puutuva lõiketera toimel lõigatakse raami liikumisel maha kiht spooni. Sõltuvalt seadmest liigub lõigete vahel spooni paksuse võrra edasi kas lõiketera või pakk. Spooni laiuse määrab paku suurus. Spooni muster sõltub kasutatavast kinnitus- ja lõikeviisist.

Poolitatud ümarpaku hööveldamisel saadakse tangentsiaalne spoon. See on kõige levinum höövelspooni meetod. Lihtsustatult võib öelda, et selliselt lõigatud spoon on kõige ilmekama tekstuuriga.

Teiseks enamlevinud hööveldamismeetodiks on radiaalne hööveldamine. Selle puhul lõigatakse ümarpakk veerandikeks ning paku raamile kinnitamisel püütakse säsikiired seada lõiketasapinnaga võimalikult paralleelselt, et tulemuseks oleks maksimaalne kogus radiaalset spooni.

Eristatakse veel teisigi hööveldamismeetodeid, kuid need on vähem levinud.

Spooni välisilme tuleneb nii puiduliigile omastest tunnustest kui ka lõiketasapinnast ja lõikeviisist. Seda toodetakse väga paljudest erinevatest puuliikidest.

Märkused:
[1]  spindel on tööpingi töövõll, mis annab töödeldavale detailile või lõikeriistale pöördliikumise
[2] pakk on ümarpuit, mida kasutatakse spooni tootmiseks; täpsemalt jaguneb see spooni- ja vineeripakuks
Allikad:
  • Albert Jackson, David Day "Puutöömeistri käsiraamat"
  • http://www.veneering.net/history-of-wood-veneer
  • http://www.truwoodply.com/venply.html
  • https://dspace.lboro.ac.uk/dspace-jspui/bitstream/2134/9468/5/Veneer Cutting BAFRA.pdf
  • https://et.wikipedia.org/wiki/Spoon
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Wood_veneer
  • http://www.tkak.ee/oppematerjalid?get_file=1&files_id=367